DLACZEGO WARTO JEŚĆ OWSIANKĘ NA ŚNIADANIE?

Jak byłam mała to owsianka kojarzyła mi się z mdłą papką, której nie sposób przełknąć. Znienawidzona przez wszystkich w dzieciństwie wraca do łask. No i dobrze! Od kilku lat owsianka jest jednym z moich ulubionych śniadań, można ją przygotować na wiele sposobów, jest smaczna, sycąca i przede wszystkim bardzo zdrowa. Owies to jedno z najzdrowszych zbóż. Jest świetnym źródłem aminokwasów, doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, witamin z grupy B oraz oczyszczającego błonnika. W średniowieczu owsianka była podstawą wyżywienia ludności Europy, angielscy górnicy jedli ją ponieważ dawała siłę i wytrzymałość. Z tego samego względu ceniona jest również przez sportowców, a w świecie fitnessu ma swoje stałe miejsce. 
Owsianka ma szeroką gamę właściwości zdrowotnych. Przekonaj się, dlaczego warto jeść owsiankę i włącz ją na stałe do swojego jadłospisu! 
Zapraszam do lektury! 






Pełne ziarno owsa zaliczane jest do tzw. żywności funkcjonalnej. Bogate w składniki odżywcze, a tym samym wspierające organizm, powinno znaleźć się w diecie każdego kto dba o zdrowie. Płatki owsiane polecane są także osobom walczącym ze zbędnymi kilogramami. 
Owies w teorii jest zbożem pozbawionym glutenu, jednak ze względu na to, że pakowany jest w fabrykach, w których pakowane są także inne produkty, może być zanieczyszczony tym rodzajem białka. Więc jeśli są tu osoby cierpiące na nietolerancję glutenu, powinny unikać produktów owsianych. 
Abstrahując od tematu - osobiście unikam glutenu, a przede wszystkim tego co zawiera białą mąkę w składzie (jednego z głównych sprawców większości chorób cywilizacyjnych): chleba pszennego, bułeczek, białych makaronów, wypieków z supermarketów m.in. ciast, batoników, ciasteczek, kluseczek, paczkowanych sosów, pierogów itp. Te produkty w największej mierze przyczyniają się do podwyższonego cholesterolu, cukrzycy, otyłości i chorób układu sercowo - naczyniowego, dlatego wyrzuciłam je ze swojego jadłospisu. Zdarzy mi się zjeść czasem pizzę lub kawałek świeżego chleba, bo w końcu też jestem tylko człowiekiem i nie mam zamiaru odmawiać sobie wszystkiego. Jednak robię to, żeby zachować zdrowie psychiczne, aczkolwiek moje ciało czuje się zdecydowanie lepiej bez tych produktów. 



PŁATKI OWSIANE - WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE
  • Bogactwo błonnika niezbędnego we wspieraniu prawidłowej przemiany materii. Błonnik pomaga oczyścić organizm z toksyn, poprawia pracę jelit, daje uczucie sytości, reguluje częstotliwość wypróżnień, absorbuje wchłanianie tłuszczu z pożywienia i wspomaga odchudzanie.
  • Zjadane np. z mlekiem ryżowym są źródłem pełnowartościowego białka.
  • Regularnie jedzona owsianka wspomaga pracę mózgu, dzięki zawartości witaminy B6, która poprawia pamięć i koncentrację, 
  • Owies wykazuje działanie obniżające poziom złego cholesterolu we krwi. Badania mówią o obniżonej frakcji LDL i poziomu całkowitego nawet o 5 %, co w ostateczności wpływa na zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Za takie działanie odpowiadają przede wszystkim zawarte w pełnym ziarnie owsa fitosterole, β-glukany oraz nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. 
  • Owsianka ma także działanie antyoksydacyjne, dzięki specyficznym polifenolom występującym tylko w ziarnach owsa. Oznacza to, że jedzona regularnie spowalnia procesy starzenia się organizmu. Ponadto działa przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie i wspomaga odporność organizmu na przeziębienia. 
  • Źródło węglowodanów - owsianka powinna znaleźć się w diecie osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Jest rewelacyjnym źródłem energii, a dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu, energia uwalniana jest stopniowo, co nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. 
  • Owsianka działa niczym nutrikosmetyk - dzięki zawartości przeciwulteniaczy - najsilniejszej witaminy E i witamin z grupy B, dba o prawidłowe nawilżenie skóry od środka oraz łagodzi wszelkie podrażnienia skórne spowodowane alergiami. Według najnowszych badań, kwas oleinowy zawarty w ziarnach wykazuje także działanie antynowotworowe.

JAK PRZYGOTOWAĆ OWSIANKĘ? 

Przygotowanie bazy do owsianki jest bardzo proste i szybsze niż zaparzenie kawy. Jedyne czego potrzebujesz to mały garnek.

Składniki na dwie porcje:
- szklanka płatków owsianych górskich (kupisz je w każdym sklepie spożywczym, kosztują nie więcej jak 2 zł za pół kilograma)
- szklanka mleka roślinnego lub zwykłego
- szklanka wody 

Wykonanie:
Wszystkie składniki wrzucamy do garnka i gotujemy do miękkości około 2-3 minuty na małym ogniu. Gotową owsiankę przelewamy do miseczek, podajemy z dodatkami. 

Warianty owsianki:
Owsiankę można jeść na milion sposobów, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Poniżej podaję kilka przykładów: 
- a'la szarlotka: do gotowej bazy dodajemy tarte jabłko, gruszkę, cynamon i łyżeczkę miodu.
- kakaowo - orzechowa: z łyżeczką kakao i orzechami włoskimi.
- moja ulubiona: z bananem, łyżeczką masła orzechowego i daktylami.
- z owocami sezonowymi takimi jak borówki, truskawki, maliny czy jeżyny.

Smacznego! 



Lubicie owsiankę? 
Podzielcie się w komentarzach swoimi ulubionymi dodatkami do owsianki! 


Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u i udostępnij znajomym! 


7 komentarzy:

  1. Mniam! Ja niekiedy robię tak, że zalewam płatki mlekiem i zostawiam na noc, a rano są takie doobre :) I do tego banan i cynamon! <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetna opcja jak nie ma rano czasu na przygotowanie, można zapakować w słoik i zabrać ze sobą ;)

      Usuń
  2. Uwielbiam owsianke. Jem codziennie i nie wyobrażam sobie śniadania bez niej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będziesz cieszyć się świetną figurą i zdrowiem przez długie lata! <3

      Usuń
  3. Moja ulubiona to też z bananem i masłem orzechowym :D Chyba że.... ugotowana na mleku kokosowym i ze świeżymi malinami :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Owsianka gorowana na wdzie ok. 2 min z solą energetyczną ,potem dodaję mleko krowie bio z dodatkiem zieleniny,teraz jest sezon na czosnek niedzwiedzi,to z nim,chlebek razowy czy żytni z żółtym serem i pychota

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger