MIGRENY I BÓLE GŁOWY - NATURALNE SPOSOBY NA ŁAGODZENIE BÓLU

Kojarzysz to tępe łupanie w skroniach, potylicy lub uczucie rozrywania w czaszce? Ból głowy może być tak ciężki do zniesienia, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Każdy kiedyś doświadczył bólu głowy. Przyczyn jest wiele, jedni cierpią wtedy gdy pogoda i ciśnienie na zewnątrz gwałtownie się zmieniają, drudzy ze stresu, a jeszcze inni ze względu na zbyt duży hałas. Jakakolwiek jednak by nie była przyczyna, najważniejsza jest natychmiastowa interwencja. Szybkie sposoby na ból głowy warto znać i stosować, trzeba również umieć nauczyć się rozpoznawać bóle głowy. Sposobów na walkę z bólem jest tak wiele, że każdy znajdzie dla siebie ten jeden, który będzie skuteczny. Specjaliści uważają, że w większości przypadków domowe sposoby na ból głowy są skuteczne i dzięki nim można uniknąć łykania leków przeciwbólowych, ale trzeba je zastosować odpowiednio wcześnie. 
Jesteście ciekawi?
Zapraszam do lektury!




Zanim omówię jak walczyć z bólem, zapoznaj się z poniższą grafiką, przedstawiającą przyczyny i rodzaje bólu. W przypadku chronicznych bólów w jednym miejscu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. 




Jedną z przyczyn bólów głowy może być także zbyt niski poziom żelaza we krwi, zwłaszcza u kobiet podczas menstruacji. Taki stan wywołuje silne napady bólu, który spowodowany jest niedotlenieniem komórek mózgowych. 

SPOSOBY NA BÓL

Woda - picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia obniża ciśnienie wewnątrz-czaszkowe, co skutecznie redukuje wszelkie bóle głowy. Czy wiesz, że to częściej szklanka wody pomaga na ból niż popita nią tabletka przeciwbólowa? Wodę powinny popijać zwłaszcza osoby, które piją dużo kawy.


Kuracja warzywno - owocowa - na długotrwałe bóle głowy poleca się kurację oczyszczającą polegającą na jedzeniu samych owoców, warzyw i piciu ziół. Kuracja ma na celu odciążenie wszystkich narządów wewnętrznych, usunięcie toksyn z organizmu, które wywołują ból i przywrócenie mu stanu homeostazy. Nie powinna trwać dłużej niż 3 dni, przy czym należy pamiętać, po zakończeniu kuracji, że tylko zdrowa i zbilansowana dieta, ruch oraz unikanie śmieciowego jedzenia są w stanie nam zagwarantować, że bóle nie będą wracały. 



Olejek CBD - olej z nasion konopii siewnej jest skutecznym remedium na bóle głowy i migreny. Zażycie już kilku kropelek pomoże zwalczyć ból i przywrócić naturalną równowagę organizmu. 

Melisa - zioło znane ze swych właściwości relaksujących i uspokajających, świetnie radzi sobie także z bólami głowy. Herbatka z melisy pomoże obniżyć ciśnienie krwi i wyciszyć umysł, przez co sprawi, że ból ustąpi bardzo szybko.

Rumianek - podobnie jak melisa, działa rozkurczająco i relaksująco. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego dobrze sprawdza się przy bólach przeziębieniowych. 


Miłorząb japoński - ginko biloba, ta długowieczna roślina zaparzona w postaci herbaty przynosi ulgę w bólach migrenowych i bólach spowodowanych niedotlenieniem. Poprawia krążenie mózgowe i dostarcza tlenu komórkom. Preparaty z miłorzębu powinny zażywać zwłaszcza osoby pracujące umysłowo i w zamkniętych pomieszczeniach.


Drzemki - jeśli ból doskwiera Ci do tego stopnia, że nie możesz normalnie funkcjonować, spróbuj się zdrzemnąć chociaż 20 minut. Jeśli nie masz takiej możliwości, po prostu zamknij oczy i pozwól swoim myślom płynąć.

Świeże powietrze - dopadł Cię ból głowy w pracy? Zrób sobie krótką przerwę i wyjdź na powietrze, zrób kilka głębokich wdechów, popatrz w dal, odsuń wszystkie myśli w bok. Najczęstszą przyczyną bólu głowy w pracy jest brak tlenu i długie godziny spędzane w pozycji siedzącej, a także nadmierny hałas. 



Ciekawostka: 
Zespół odstawienia kawy - jest to schorzenie objawiające się pulsującym bólem głowy w górnej części czaszki, u osób które regularnie piją kawę. Pojawia się w momencie, gdy dana osoba nie wypije swojej dawki kofeiny dziennie. Jeśli więc jesteś kawoszem, a chcesz zredukować ilość wypijanej kawy, nie odstawiaj jej z dnia na dzień, lecz stopniowo. Np. wypijasz 4 filiżanki dziennie - przez pierwszy tydzień zredukuj do 3, w drugim do 2 i tak dalej. Kawę zamień na inne napoje np. yerba mate, świeżo wyciskane soki, wodę z cytryną, herbaty ziołowe lub owocowe koktajle, dzięki czemu oszukasz w pewien sposób swój mózg - rytuał picia zostanie zachowany, jednak zamienisz swój napój na zdrowszy.





zdjęcia: internet



A czy wy macie jakieś sprawdzone domowe sposoby na bóle głowy? Podzielcie się w komentarzach!



Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u i udostępnij znajomym! 



7 komentarzy:

  1. prawdopodobnie mam wszystkie typy bóli głowy xD mam chore zatoki od dwóch lat, często boli mnie prawe oko i zazwyczaj okolice czoła i skroni, więc mam prawdę mówiąc przejebane, ale trwa to już tyle lat, że jakoś sobie radzę, choć w przypadku, kiedy ta głowa boli najmocniej nie ma szans bez tabletki przeciwbólowej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A próbowałaś przeanalizować swoją dietę, tryb życia, używki? Na chore zatoki polecałabym Ci inhalacje z olejku z drzewa herbacianego, lub choćby z samego rumianku. Nie ukrywam, że bardzo Ci współczuję...

      Usuń
    2. Wszystko to już mam za sobą, tk, sprawdzanie co mogę jeść i kiedy ten ból występuje rzadziej/częściej ale w zasadzie nie ma tu reguły. Po prostu boli sobie kiedy chce. A co do zatok, to teraz jesienna pora zauważyłam poprawę, nie są zatkane codziennie to uznaje to jako zmianę na plus :D ale z tym olejkiem to spróbuje, bo do tej pory tylko lekarz mi je "oproznial" ;)

      Usuń
    3. Przy takich bólach to bym się zaczęła martwić o własną głowę... Olejku koniecznie spróbuj! Ja tak zapalenie zatok i zapalenie krtani wyleczyłam, olejek ma antybakteryjne i przeciwwirusowe działanie, więc myślę że może pomóc :)

      Usuń
  2. Muszę głębiej poznać nie tylko przyczyny, ale również sposoby radzenia sobie z bólem, zdarza się, że bardzo mi dokucza.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten zespół odstawienia kawy może mnie dotyczyć. :P Ciekawy artykuł. :-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger