WEGAŃSKI BIGOS

Próbowaliście zweganizować kiedykolwiek bigos? Bez boczku, kiełbasy i wędzonek jakoś tak brakuje mu smaku prawda? Kiedy przyniosłam w ubiegłym roku wegański bigos na wigilię, nikt nie mógł uwierzyć, że naprawdę jest bez mięsa. W tym roku postanowiłam powtórzyć ten wyczyn i przygotowanie bigosu zaczęłam już teraz. Mam to szczęście, że mój narzeczony mimo, że nadal czasem zje mięso, to bigos z mięsem napawa go obrzydzeniem i wersję wege wcina aż mu się uszy trzęsą. No dobrze, ale dość gadania, pora na konkrety i mój autorski przepis na wegański bigos, który powali wszystkich na kolana. Ten bigos to istny sztos, mocno wyrazisty w smaku, z zaskakującą wędzoną nutą i pachnący leśnymi grzybami. 






Składniki:
  • główka białej kapusty
  • 1 kg kapusty kiszonej
  • Ok. 200 g suszonych grzybów leśnych namoczonych przez godzinę w wodzie
  • 0,5 kg pieczarek
  • słoik suszonych pomidorów z zalewy
  • 2 cebule
  • słoik koncentratu pomidorowego
  • oliwa z oliwek do smażenia
  • suszone śliwki (opcjonalnie)
  • opakowanie papryki wędzonej, 3 łyżki majeranku, opakowanie sproszkowanych pomidorów, opakowanie przyprawy do bigosu (zdjęcia składów poniżej), kilka liści laurowych, kilka ziarenek ziela angielskiego, sól i pieprz do smaku. 






Wykonanie: 
Na przygotowanie bigosu trzeba poświęcić co najmniej 3 godziny i nie wiąże się to jedynie z krojeniem, ale przede wszystkim z gotowaniem samego bigosu. Do jego przygotowania będą potrzebne dwa duże garnki i patelnia. 

  1. Kapustę kiszoną wypłukać i odsączyć z wody, następnie poszatkować i odstawić do miski. 
  2. Białą kapustę poszatkować na cieniutkie paseczki, następnie wrzucić do dużego garnka, zalać gorącą wodą i ugotować z łyżką soli do miękkości, czyli około godziny. 
  3. W tym czasie pokroić pozostałe warzywa: pieczarki, cebulę, suszone pomidory, leśne grzyby. Ważne, aby wodę z leśnych grzybów zostawić, ponieważ dodana do bigosu nada mu mocniejszy leśny aromat. 
  4. Na dużej patelni rozgrzać oliwę z oliwek, następnie wrzucić pokrojoną cebulę, pieczarki, suszone pomidory i grzyby leśne. Smażyć, od czasu do czasu podlewając wodą, przez około 15 -20 minut, następnie odstawić na bok. 
  5. W drugim garnku również rozgrzać oliwę z oliwek i wrzucić poszatkowaną, wypłukaną i odsączoną z wody kapustę kiszoną. Podsmażać przez 10-15 minut, a następnie wlać wodę z grzybów leśnych oraz wszystkie przyprawy, dokładnie wymieszać i gotować kolejne 15 minut. 
  6. Kiedy kapusta z pierwszego garnka będzie już miękka i zmniejszy swoją objętość trzykrotnie, należy ją odsączyć, potem dodać warzywa z patelni oraz koncentrat pomidorowy i jeśli mamy to tutaj należy dodać namoczone i pokrojone wcześniej suszone śliwki, a na koniec wszystko dokładnie wymieszać. 
  7. Ostatnim etapem jest dokładne połączenie ze sobą zawartości dwóch garnków i gotowanie bigosu jeszcze przez około godzinę. 


Bigos najlepiej smakuje na drugi dzień, kiedy wszystkie smaki się ze sobą przegryzą. Polecam  z pajdą świeżego chleba lub jako dodatek do ziemniaków. 
Nadmiar można oczywiście zamrozić lub zawekować w słoiki ;) 










Spodobał Ci się wpis? 
Polub na facebook'u i udostępnij znajomym! 


1 komentarz:

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger