SUPER ZIOŁA - YERBA MATE, NAPÓJ MOCY ZAMIAST KAWY

Czy kiedykolwiek szukaliście napoju, który zastąpi kawę, a będzie działał równie skutecznie? Wiadomo, że kofeina zawarta w kawie potrafi silnie uzależniać, a picie jej w sporych ilościach nie sprzyja zdrowiu. A może widzieliście kiedyś sławnego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego z dziwnym kubeczkiem i słomką?  
W dzisiejszym poście przedstawiam Wam alternatywę dla kawy. Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski to roślina o podobnym działaniu co kawa, jednakże nie powoduje rozdrażnienia po wypiciu piątej filiżanki, a zamiast wypłukiwać minerały - dostarcza ich sporą dawkę. Badania wykazały obecność polifenoli, czyli substancji przeciwutleniających i przeciwstarzeniowych,  co oznacza, że regularne picie yerba mate poprawia odporność naszego DNA na uszkodzenia. Dzięki tym właściwościom zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia.
Czas żebyś i Ty poznał ten magiczny napój! 

Google Grafika



Indiańskie ziele ostrokrzewu paragwajskiego, rosnącego w lasach deszczowych, popularne jest głównie w krajach Ameryki Południowej - Argentynie, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii, a także w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, głównie Syrii i Libanie. Nazwa yerba została prawdopodobnie przekształcona przez jezuitów z łacińskiego słowa herba co oznacza ziele. Nazywana napojem przyjaźni Napar przygotowywany jest z suszonych liści i patyczków, w zależności od rodzaju i mocy proporcje tych dwóch są zmienne. Yerba ze względu na swój specyficzny smak, nie każdemu przypadnie do gustu. Ale czy nie podobnie jest z czarną kawą?  


Właściwości:
  • Dzięki zawartości kofeiny, teobrominy oraz teofiliny pobudza cały organizm do działania, a przy okazji nie powoduje rozdrażnienia. Jej picie zwiększa wytrzymałość mięśni i poprawia nastrój dzięki obecności witamin z grupy B. 
  • Mimo właściwości pobudzających nie zaburza rytmu snu, za to stymuluje pracę umysłu, ułatwia koncentrację, zmniejsza czas reakcji i wspomaga procesy zapamiętywania. Zawdzięcza to obecności kwasu pantotenowego, związku niezbędnego każdej żywej komórce do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego szczególnie polecana jest osobom pracującym umysłowo i studentom.
  • Wspomaga pracę układu nerwowego, przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, ze względu na zawarte w niej minerały: magnez, mangan i potas. Kawa znana jest natomiast z wypłukiwania magnezu.
  • Dzięki zawartości siarki i krzemu poprawia stan skóry, włosów i paznokci, lepiej niż niejedne zabiegi kosmetyczne. Ponadto wspiera produkcję kolagenu w skórze, wygładzając zmarszczki i uelastyczniając ją. 
  • Zawiera witaminę A, niezbędną dla zdrowia oczu oraz witaminę E - naturalny przeciwutleniacz. 
  • Wspomaga odchudzanie dzięki zawartości saponin, opóźniających wchłanianie tłuszczu, poprawia perystaltykę jelit i redukuje zaparcia. 
  • Chroni przed wieloma chorobami. Pomaga obniżać poziom złego cholesterolu, chroni serce, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwgrzybicze. Badania wykazują, że może być pomocna także w leczeniu cukrzycy, miażdżycy i chorób serca, a nawet choroby Parkinsona. 


Tutaj kupisz ekskluzywny zestaw do Yerba Mate wraz z naczynkiem
w najniższej cenie KLIK



Jak przygotować napój?

Parzenie yerby jest bardzo proste, cały rytuał wymaga jedynie zachowania odpowiednich zasad. Yerbę najczęściej podaje się w specyficznym naczyniu zwanym mate lub guampa, które mogą być wykonane z drewna czy ceramiki oraz pije się ją przez bombillę (czyt.bombiję) czyli metalową rurkę z sitkiem na końcu. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem wystarczy dzbanek do herbaty z sitkiem. Bardzo istotną kwestią jest temperatura wody. 

Yerbę wsypujemy do ok. 3/4 pojemności naczynia i stukając o blat nieco ubijamy zawartość. Przesypujemy listki na jedną stronę i wkładamy bombillę. Nie należy używać bombilli do mieszania. Chodzi o to, aby listki i patyczki równomiernie się rozłożyły, a podczas zalewania wodą uwolniły swój aromat. Napar przygotowujemy w dwóch etapach. Niewielką ilością wody o temperaturze około 70 stopni, zalewamy zioła do połowy. Czekamy około 1-2 minuty, aż liście nasiąkną, po czym dolewamy wody do końca. Tak przygotowany napój jest gotowy do spożycia. Napar możemy parzyć kilkukrotnie, do momentu utraty smaku, zazwyczaj są to 3 parzenia.
Smacznego!



Źródła: 
1)http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2007,%203%2852%29/11_Wolosiak.pdf
2)http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1750-3841.2007.00535.x/abstract;jsessionid=D9E1FD65195A92B11D91529B0244135F.f03t01





Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u! 


1 komentarz:

  1. Według mnie nie ma nic lepszego niż poranna yerba mate :) daje kopa, jest smaczna i sprawia, że chce się żyć. Polecam spróbowanie tego niesamowitego napoju, tak po prostu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger